buz makine arızası

buz makine arızası

buz Makinesi

Özellikle sıcaktan etkilenen gıdaların korunmasına yardımcı olması amacıyla buz üretiminde kullanılan buz makinesi oldukça basit bir prensiple çalışıyor. Basit yapısına rağmen yüksek oranda kalıp buz üretimi yapabilen bu cihazlar için gıda sanayinin vazgeçilmezi diyebiliriz. Et ürünlerinin yanı sıra hazır içecek sektörü ürünlerinin de aralarında bulunduğu daha pek çok farklı gıda türü bu makinelerin ürettiği buz sayesinde bozulmadan tüketiciye ulaştırılıyor. Portatif olarak taşınabilen modelleri dışında sabitlenmiş modellerle onlarca farklı çeşidi bulunan bu yarayışlı makineleri gelin daha yakından tanıyalım.

Buz Makineleri Çalışma Prensibi Oldukça Basit Bir İşleyişe Sahip

Tıpkı buzdolapları gibi içerisinde ısıyı dengeleyici termostat bulunan buz makineleri istenilen derecede bir soğukluk elde edilmesini sağlıyor. Suyun donma derecesinin sabit tutulduğu ve içerisindeki kalıpların hiçbir şekilde deforme olmadığı bu sistemde kalıplardan buz çıkarılması sırasında Defrost özelliği kullanılıyor. Bugün için kullanım alanı bir hayli genişleyen bu makineler artık soğuk içeceklere ilave atılacak şekilde mini kalıplar veya öğütülmüş buz üreten mini makinelere dönüşmüş durumda. Özellikle yaz aylarının sıcak günlerinde buzlu içeceklerin servis edildiği pastanelerde, restaurantlarda, büfelerde ve daha onlarca farklı işletmede bu cihazlara rastlamak pekâlâ mümkün. Tabi cihazların aşırı sıcağa maruz kalması ve diğer teknik nedenlere bağlı arızaların gündeme gelebileceği her zaman akılda tutulmalı ve doğal karşılanmalıdır.

Buz Makinesi Arızaları

Özellikle ticari maksatlı ve endüstriyel amaçlı makinelerde çalışma yoğunluğunun yüksekliğine bağlı olarak gelişen buz makinesi arızaları söz konusu olduğunda, donanım ve işleyişin kontrol edilmesi gerekecektir. Sözgelimi;

  •          Kondansatörlerde bir sorun meydana gelmiş olabilir
  •          Role arıza yapmış olabilir
  •          Şebeke gerilimi düşmüş ya da tam tersi yükselmiş olabilir
  •          Soğutmayı sağlayan gazın fazlalığı veya eksilmesi (eksilme durumunda mutlaka bir kaçak söz konusudur teknik müdahale şarttır)
  •          Ekovat sargı uçlarında sorun meydana gelmiş olabilir
  •          Termostat arızaları
  •          Ekovat termiği

Başlıca arızalar arasında sayılabilir. Tabii ki tüm bu arızalar uzman bir ekip tarafından çeşitli yöntem ve cihazlarla tespit edilebilecek türde sorunlar olduğunu hemen hatırlatalım. Dolayısıyla bu tarz makinelerde yaşanan problemler kişinin bireysel anlamda başa çıkacağı sorunlar değildir. Dilerseniz bakım&onarım çerçevesinde buz makinesi yetkili servisi hizmet sağlayıcısı firmamızdan profesyonel destek alabilirsiniz.


geri git